2013-10-19 12:34:27

Svjetski dan jabuka - 20.10.

Svjetski dan jabuka obilježava se trinaestu godinu. Cilj obilježavanja dana jabuka je uputiti na važnost jabuka, jer  “Jabuka na dan tjera doktora iz kuće van!”. Dan jabuka trebao bi poticati čuvanje starih sorta jabuka koje cijepljenjem nestaju.

Iskoristite priliku i za dan jabuke obradujte svoje ukućane ukusnom pitom, savijačom, toplom tortom ili palačinkama s jabukama.

I mi smo se u našoj školi tijekom više dana u tjednu jabuka zdravo hranili iz punih košara koje nam je darivala plodna gruda naše, baranjske zemlje.  Prigodni pano uredila je prof. Novokmet zajedno sa svojim učenicima na izbornoj nastavi biologije.

 

Dan jabuka se obilježava 20.10. na inicijativu londonske organizacije Common Ground koja je 1990. godine odlučila na ovaj način promovirati jabuke, njihove zdravstvene kvalitete i brojne sorte koje danas poznajemo. Najpoznatije među sortama su zlatni delišes, elstar i gala. Bile zelene, žute ili crvene, sve nas neodoljivo primamljuju svojim izgledom i mirisom tijekom cijele godine. Više o ovom danu pročitajte u nastavku...

 

Voćka jabuka potječe iz srednje Azije odakle ju je Aleksandar Veliki donio u Makedoniju. Uskoro se ovo soćno voće proširilo cijelom Europom pa su tako u blagodatima jabuka uživali i stari Rimljani. Jabuka kao motiv se javlja i u grčkoj mitologiji prema kojoj je uz pomoć nje započet Trojanski rat, a i zaslužna je i za izgon Eve i Adama iz rajskog vrta. Tako prema nekim izvorima simbolizira znanje i besmrtnost, ali i grijeh.

Dan jabuka nije zamišljen samo kao proslava jabuka, već i kao demonstracija svih prirodnih, društvenih i kulturnih raznolikosti i bogatstva gradova, sela i krajolika u kojem živimo, a za koje postoji realna opasnost da ih kao i mnogo toga zauvijek izgubimo. Jedna o manifestacija koje se tada održavaju je i natjecanje u guljenju jabuka. Rekord natjecanja drži Robert Allen iz Hertfordshirea, koji je 2006. godine uspio oguliti jabuku na način da je neprekinuta zmija od jabučne kore iznosila čak 11, 2 m

Prvi dan jabuka upriličen je na staroj londonskoj tržnici u Covent Gardenu. Tim povodom voćari su izlagali i prodavali različite sorte jabuka (jabuke su se našle na tržnici nakon punih 16 godina!), sokove, jabučnicu i ostale proizvode. Držala su se različita edukativna predavanja o jabukama i voćnjacima, a svoj doprinos dali su i slikari, pisci i pjesnici te različiti zabavljači, žongleri i mađioničari sa svojim točkama u kojima je glavna zvijezda bila jabuka. Od tada pa do danas broj različitih aktivnosti i manifestacija u povodu Dana jabuka je rapidno rastao. Prilikom prvog obilježavanja izbrojeno je tridesetak aktivnosti, šest godina kasnije bilo ih je već više od tristo, a samo dvije godine kasnije, brojka se udvostručila.

Covent Garden u Londonu

Jeste li znali?

Jabuka sadrži i do 90 % vode i nimalo masnoća Jabuka uspješno gasi žeđ i osvježava nakon napornog treninga Jabuka opskrbljuje organizam energijom te sprječava umor i gubitak koncentracije Jabuka štiti od utjecaja štetnih UV-zraka Jabuka sadrži  i serotonin, a u podizanju našeg raspoloženja uspješnija je čak i od čokolade Pitoma jabuka podrijetlom je iz južnog Sibira i Azije, a Grci i Rimljani uzgajali su različite sorte Karlo Veliki je naredio sadnju jabuka u njemačkim zemljama oko 800. godine, a oko 1600. godine bilo je poznato gotovo 200 sorti jabuka Iz vremena Starog Rima potječe uzrečica ab ovo usque ad mala, što doslovno prevedeno znači od jajeta sve do jabuke; tada je naime bilo uobičajeno obrok započeti jajetom, a završiti jabukom Prema keltskoj predaji jabuka ima čudotvorna svojstva pa onaj tko uspije pojesti jabuku iz čarobnog vrta ne samo da više nikad neće biti ni gladan ni žedan, ni bolestan nego nikad neće ni ostarjeti

 

 

 

 


Gimnazija Beli Manastir